A puszilkodás technológiája
https://soundcloud.com/user-467078919-677769158/puszilkodas-technologiaja
1. Elsőként, felmérjük, hogy az üdvözlendő fél igényt tart-e a puszilkodásra, azaz az orcák ajkakkal való kölcsönös, egyidejű érintésére.
2. Amennyiben nem mi vagyunk a puszilkodás kezdeményezői és az üdvözlendő személy kézfeje és arca egyszerre mozdulna irányunkba, a kézfej ujjainkkal történő laza átkulcsolásával (azaz kézfogással) és magunk felé történő óvatos elmozdításával jelezzük a félnek a bennünk is felébredt puszilkodási vágyat. (továbbiakban p.v.).
3. Amennyiben csak a kéz lendülne felénk, avagy egyes esetekben még az sem, úgy a puszilkodási ceremónia feleslegesen történő elindításának felelősségéből származó következmények és kellemetlenségek bennünket, mint a puszilkodást feleslegesen kezdeményező felet, terhelnek.
4. A p.v. egyértelmű észlelése esetén, ösztöneinkre hallgatva, gondosan válasszuk meg a puszilkodás kezdő irányát. Felhívjuk a figyelmet, hogy a puszilkodásra jelenleg nem érvényes a jobb pofi szabály, mindenesetre, európai kulturterületen indított üdvözlési ceremónia esetén célszerű ezt az irányt mérvadónak tekinteni: azaz fejünkön, bal irányba, mintegy 5-10% szögben csavarintani és biccenteni egyet és evvel jelezni jobboldali indítási szándékunkat. Figyelem! A puszilkodás kezdő irányának megválasztási szándékát minden esetben egyértelműen jelezzük!
5. A p.v. sokszor felfokozott, zavart, esetenként ittas, tudatmódosított állapot következménye. Ezért gyakran előfordul az iránytévesztés esete, s az ebből adódó, kellemetlen szituáció. Figyelem! Az iránytévesztés szélső esetben szájcsókhoz vezethet (l.d.: részletesen V. A. Kubasowsky: A csókolodzás tudománya, Magvető, 1997)!
6. Iránytévesztés észlelése esetén, célszerű fejünket a kiindulási helyzetbe visszafordítani, majd a közösen elszenvedett kudarcunkat megerősítő mosollyal oldani, azaz egyértelműen a másik fél tudtára adni a töretlenül fenálló p.v.-t. Figyelem! Megkezdett, ám iránytévesztés miatt meghiúsult puszilkodás nem szolgálhat a p.v. megszűnésének indokaként, sőt, az ajak-orca bőrkontakt elmaradása esetén, az azt meghiúsító fél a pofon és egyéb itt részletesen nem tárgyalandó megtorlási formák alkalmazására számíthat!
7. Amennyiben a felek között a nyitó irány tisztázódott, állunkat enyhén előreszegve közelítsünk az orcához. Közben, ne feledkezzünk meg a kölcsönösség elvéről, amely megköveteli, hogy orcánkat a felületén elcsattintandó csók (részletesen ld.:10.) fogadására alkalmas szögbe fordítsuk. A gyakorlatban bevált a fej mintegy 5-10º-ban történő elfordítása a nyaki csigolyák körül.
8. Szemeljük ki és célozzuk be a csókunk elcsattintásához alkalmas orca-tartományt. Ennek a tartománynak a középpontja egybe tartozik esni az ajkak és a fülcimpa közé húzott képzeletbeli egyenes szakasz középpontjával.
9. Közben, ajkainkat helyezzük készenléti helyzetbe, azaz csücsörítsünk. Férfiak figyelem! A csücsörítés mértéke egyenesen arányos az utolsó borotválkozás óta eltelt napok számával, mert a bajusz sörtéje az orcán nemcsak kellemetlen szúrást, hanem hámsérüléseket, szélső esetben bőrpírt is okozhat!
10. Igen nagy összpontosítást és gyakorlatot kíván a cuppantás ildomos mértékének meghatározása. De mi is az a cuppantás? Ebben az egyes források véleménye eltérő: orosz szerzők egyöntetűen állítják, a cuppantás során az orcán levő hámréteg felületén az enyhén szétnyílt ajkak szivattyúzó mozgása lokális vákuumot hoz létre. Az érintkező felületek mikroegyenletlenségeiből (borosta, szőrtüsző) adódó szivárgásokat a nyál tömítő hatása küszöböli ki. A cuppantást, mint akusztikai jelenséget, az orca hámrétegének az ajkak hámrétegéről történő hirtelen leválása idézi elő. Nyugati források az ekképpen értelmezett csókot „nyálas” vagy más források „cuppanós” puszinak nevezik és megkülönböztetik az ún. „száraz” puszitól, amelynek során az ajkak ugyan érintik az orcát, de úgy, hogy azon lokális vákuumot nem hoznak létre. Egyes vidékeken létrejött az ún. „álcuppantott” puszi, ami a puszilkodás rituáléjához nélkülözhetetlennek vélt, a találkozás örömének, felfokozottságának mértékéül szolgáló cuppantást, mint akusztikai élményt, az ajkak hirtelen szétnyitásával hozza létre. Mi is ezt a módszert ajánljuk. Szintén számos vitára ad okot a csók elcuppantásának időtartalma. Mi a 0.5-1.0 sec/puszi, mint átlagos tartományt javasoljuk.
11. Amennyiben az első puszi elcsattant, nincs más dolgunk, mint azt a másik orcán, tükörszimmetrikusan, megismételni. A második csóknál korrigálni tudjuk, az első csóknál fellépő esetleges hibáinkat, okozott kellemetlenségeinket (túl hosszú időtartam, akusztikai eltérések, nedvességtartalom, borosta okozta hámsérülések). A második csóknál bátran alkalmazzuk mindazt a tapasztalatot és tudásanyagot, amit a másik fél technikájából, az első csók elcsattintása során sajátítottunk el.
12. Végül, a puszilkodási ceremóniát úgy zárjuk le, hogy fejünket alap helyzetbe fordítjuk vissza és a partner szemébe nézünk: Immár közelebbi ismerősök lettünk! Az ebből adódó belső elégedettségünket mosollyal nyugtázzuk!
Kellemes puszilkodást kíván a Pesterzsébeti Nőegylet „Nők a Borostamentes Hétköznapokért” Munkacsoportja.